Sheffield City Council 

  • Lord Mayor: Cllr Tony Downing
  • Deputy Lord Mayor: Cllr Gail Smith
  • Leader of the Council: Cllr Julie Dore
  • Deputy Leader of the Council: Cllr Terry Fox
  • Interim Leader of the Liberal Democrats Group: Cllr Penny Baker
  • Interim Deputy Leader of the Liberal Democrats Group: Cllr Simon Clement-Jones
  • Speaker for the Green Group: Cllr Douglas Johnson

Sheffield City Council Cabinet Members

  • Cllr Julie Dore: Leader of the Council (Chair)
  • Cllr Jackie Drayton: Cabinet Member for Children and Families 
  • Cllr Terry Fox: Cabinet Member for Finance, Resources and Governance (Deputy Leader)
  • Cllr  Mazher Iqbal: Cabinet Member for Business and Investment 
  • Cllr Bob Johnson: Cabinet Member for Transport and Development 
  • Cllr Mark Jones Cabinet Member for Environment, Streetscene and Climate Change
  • Cllr Mary Lea: Cabinet Member for Culture, Parks and Leisure 
  • Cllr George Lindars-Hammond: Cabinet Member for Health and Social Care 
  • Cllr Abtisam Mohamed: Cabinet Member for Education and Skills 
  • Cllr Paul Wood: Cabinet Member for Neighbourhoods and Community Safety 

Councillors

In Sheffield, there are 84 elected Councillors with 3 Councillors for each of the 28 Wards:

  • Labour, 49 (including 6 Labour and Co-operative)
  • Liberal Democrats, 26
  • Green, 8
  • Other, 1 (Independent)

Members of Parliament for Sheffield

There are 6 Members of Parliament (MPs) for Sheffield:

  • Gill Furniss (Brightside and Hillsborough)
  • Paul Blomfield (Central)
  • Jared O’Mara (Hallam)
  • Louise Haigh (Heeley)
  • Clive Betts (Sheffield South East)
  • Angela Smith (Penistone and Stocksbridge)

Brightside and Hillsborough

Gill Furniss, MP, Shirecliffe Community Centre, 349 Shirecliffe Road, Sheffield, S5 8XJ

Constituency Office Telephone Number:  0114 234 9079

Email: gill.furniss.mp@parliament.uk

Constituency:

  • Burngreave
  • Firth Park
  • Hillsborough
  • Shiregreen & Brightside
  • Southey

Central

Paul Blomfield, Unit 4, Edmund Road Business Park, 135 Edmund Road, Sheffield, S2 4ED

Telephone: 0114 272 2882

Email: paul.blomfield.mp@parliament.uk

Constituency:

  • Broomhill
  • Central
  • Manor Castle
  • Nether Edge
  • Walkley

Hallam

Jared O’Mara MP, c/o House of Commons, Westminster, London, SW1A 0AA

Telephone: 02072 194298

Email: jared.omara.mp@parliament.uk

Constituency:

  • Crookes
  • Dore & Totley
  • Ecclesall
  • Fulwood
  • Stannington

Heeley

Louise Haigh, 63 Chesterfield Road, Sheffield, S8 0RL

Telephone: 0114 250 8113

Email: louise.haigh.mp@parliament.uk

Constituency:

  • Arbourthorne
  • Beauchief &Greenhill
  • Gleadless Valley
  • Graves Park
  • Richmond

Sheffield South East

Clive Betts, Sheffield Office, 1st Floor, Barkers Pool House, Burgess Street, Sheffield, S1 2HF

Telephone: 0114 275 7788

Email: officeofclivebettsmp@parliament.uk

Constituency:

  • Beighton
  • Birley
  • Darnall
  • Mosborough
  • Woodhouse

Penistone & Stocksbridge

Angela Smith, 2 Maria House, 3 Fox Valley Way, Stocksbridge, Sheffield, S36 2AA

Telephone: 0114 283 1855

Fax: 0114 283 1850

Email: officeofangelasmithmp@parliament.uk

Surgeries by appointment only.  Please call 0114 283 1855.

Constituency:

This constituency is shared with Barnsley, only the Sheffield wards are listed below.

  • East Ecclesfield
  • West Ecclesfield
  • Stocksbridge & Upper Don

Members of European Parliament for Yorkshire and the Humber

There are 6 Members of the European Parliament (MEPs) for Yorkshire and the Humber:

  • John Longworth, The Brexit Party
  • Lucy Elizabeth Harris, The Brexit Party
  • Richard Graham Corbett, Labour Party
  • Shaffaq Mohammed, Liberal Democrats
  • Magid Magid, The Green Party
  • Jake Pugh, The Brexit Party

Contact Electoral Services

Town Hall
Pinstone Street
Sheffield


S1 2HH